• Home
  • How much would it cost to fill an Olympic swimming pool with Jello?

How much would it cost to fill an Olympic swimming pool with Jello?

About $5,060,000 USD for the packages of Jello alone! (KU Info is just going to assume you have free access to water and the pool.) The numbers? Olympic pool: 660,000 US gallons (or 10,560,000 cups) One package of Jello: Makes 2 cups Approximate cost of one package of Jello: $0.96 USD

Categories: 

One of 34 U.S. public institutions in the prestigious Association of American Universities
44 nationally ranked graduate programs.
—U.S. News & World Report
Top 50 nationwide for size of library collection.
—ALA
5th nationwide for service to veterans —"Best for Vets: Colleges," Military Times
KU Today